ایران دارونت، داروخانه آنلاین

آکنه چیست؛ علت ایجاد و روش‌های درمان آکنه و جوش صورت

آکنه چیست؛ علت ایجاد و روش‌های درمان آکنه و جوش صورت

نوجوانی یکی از شرم آورترین دوره هایی است که نوجوانان پشت سر می گذارند و این زمانی است که مردان و زنان به سن سیزده تا هجده سال می رسند ، به طوری که با تغییرات زیادی روبرو می شوند که برای هر دو جنس برای بدن اتفاق می افتد ، مانند شکل ظاهری موهای صورت برای مردان ، ظهور عضلات بدن و رشد دختر ، بلوغ ، ظاهر سینه و افزایش قد و یکی از مواردی که در این مرحله باعث خجالت بیشتر هر دو جنسیت می شود ، ظهور آکنه در صورت است و آنها را آزار می دهد و زیبایی آن را پنهان می کند .ظهور علائم  بلوغ  برای دختران و پسران آزار دهنده است، در این مقاله ما در مورد آکنه و راه های خلاص شدن از آن به روش های ایمن صحبت خواهیم کرد.

آکنه  چیست

آکنه یکی از رایج ترین مشکلاتی است که زنان و مردان به طور یکسان با آن روبرو هستند ، به ویژه در دوره نوجوانی ، که میزان شیوع آن در این مرحله بین 70 تا 87 درصد است و میزان آن در حال افزایش است و در صورت ایجاد فولیکول های موی پوست ، آکنه ایجاد می شود. توسط سلولهای پوستی و روغنهای مرده مسدود شده است ، و می تواند در مناطق مختلف بدن مانند صورت ، پشت ، گردن ، سینه و شانه ها ظاهر شود ، و بسیاری از آنها برای پنهان کردن آکنه به روش های زیادی متوسل می شوند .

علل ایجاد آکنه چیست؟

 1. داروها می توانند باعث آکنه شوند

برخی از محرک ها در داروها وجود دارند که می توانند باعث آکنه شوند ، از جمله پردنیزون ، که علاوه بر کورتیزون و هیدروکورتیزون ، و اینکه آیا به درمان موضعی یا خوراکی مربوط می شود ، برای درمان طیف وسیعی از اختلالات التهابی مانند آلرژی ، آرتروز و سایر موارد نیز استفاده می شود. توجه و دستورالعمل ها را بخوانید تا اطمینان حاصل کنید که آکنه از عوارض جانبی دارو نیست و سایر موادی که باید احتیاط کنید ، لیتیوم ، کلرید لیتیوم و انواع خاصی از ید را پیدا می کنیم.

قرص ضد بارداری به دلیل تغییر سطح هورمون در بدن ، شایع ترین علت ایجاد آکنه است و باید در نظر داشته باشیم که هنگام شروع یا قطع قرص ، درمان آکنه همراه ممکن است تا شش ماه طول بکشد.

 1. محصولات مراقبت از پوست یا لوازم آرایشی مورد استفاده ممکن است باعث آکنه شود

موادی که باعث ایجاد جوش می شوند ، می توانند در قفسه ای که لوازم آرایشی خود را به عنوان کرم و لوسیون های موضعی در آن قرار داده اید کمین کنند ، باعث ایجاد آکنه ای به نام آکنه آرایشی می شوند که در صورت ، گردن و پوست سر شایع است و از پاکسازی پوست غافل می شوید پوست آرایش و محصولات آرایشی و بهداشتی قبل از خواب می تواند مشکل را تشدید کند ، علاوه بر این قلم موهایی که به طور مکرر برای جمع آوری بقایای آرایش و جمع آوری باکتری ها و قارچ استفاده می شود ، می تواند منجر به نوعی آکنه شود که به عنوان فولیکولیت شناخته می شود. متخصصین پوست توصیه می کند  برس های آرایشی را هفته ای یکبار تمیز کنید.

 1. استرس

 خستگی باعث افزایش سطح هورمون کورتیزول در بدن می شود که منجر به افزایش سبوم در صورت و در نتیجه ایجاد آکنه می شود و همچنین ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون را کاهش می دهد. ، که در کاهش ظاهر آکنه مهم هستند.

 1. عدم تعادل هورمونی

 بدن ممکن است گاهی دچار اختلالات هورمونی و عدم تعادل شود ، به خصوص در هورمون های پروژسترون و تستوسترون ، علاوه بر هورمون DHEA –S ، که احتمال ظهور جوش ها و جوش ها در ناحیه چانه ،اطراف دهان و گونه ها ، زیر بینی ، باسن ، پشت ، خط چانه ، فک ها و گردن و سایر مناطق را افزایش می دهد.

 1. بهداشت ضعیف

 بی توجهی به بهداشت شخصی و لمس صورت با دستهای آلوده باعث افزایش رشد باکتریها در صورت می شود و استفاده از تلفن همراه باعث افزایش وجود میکروبهایی می شود که باعث عفونت می شوند ، بنابراین شستن صورت حداقل دو بار در روز مهم است ، و همچنین مهم است که آرایش صورت را برای مدت طولانی و خوابیدن با آن را ترک نکنید. زیرا باعث بسته شدن منافذ پوست می شود ، در نتیجه سبوم در بافت های آن افزایش می یابد که منجر به ایجاد جوش می شود.

 1. مشکلات تخلیه لنفاوی

این مشکلات باعث افزایش سموم جمع شده در صورت ، به ویژه در نواحی چانه ، اطراف فک و گردن می شود که به صورت جوش و تاول ظاهر می شوند.

راه های جلوگیری از آکنه چیست؟

مراقبت از پوست به روش سالم اولین قدم در درمان آکنه است . "تیم ایران دارونت " بهترین روش ها را برای درمان آکنه و خلاص شدن از زخم های آکنه به روش سالم برای لذت بردن از پوستی بدون جوش ارائه می دهد.

 1. موهای خود را از صورت دور نگه دارید

استفاده از بسیاری از داروهای مراقبت از مو برای حفظ ظاهر مو مانند ژل ، اسپری و کرم مو در نزدیکی پوست می تواند باعث آکنه شود .

 1. به پشت بخوابید

ممکن است بپرسید خوابیدن به پشت با آکنه چه رابطه ای دارد؟ به سادگی خوابیدن روی صورت روی بالش منجر به نزدیک شدن تارهای مو به صورت و با حرکت در خواب منجر به افزایش مالش پوست در هنگام خواب می شود که باعث میشود سلولهای پوست چربی بیشتری را ترشح کنند که در نهایت منجر به ایجاد آکنه خواهد شد.

 1. دستان خود را از صورت دور نگه دارید

با توجه به اینکه دست ها به نسبت سایر اعضای بدن سطوح بیشتری را لمس میکند لذا آلودگی دستها بسیار بالاست چنانچه با این دستهای آلوده صورت را لمس کنید منجر به افزایش آکنه خواهد شد.

 1. موبایل باعث ایجاد آکنه می شود

قرار دادن تلفن همراه روی گوش هنگام صحبت ممکن است برخی از باکتری ها را به پوست منتقل کند که باعث ایجاد آکنه می شوند ، بنابراین حتما حداقل یک بار در هفته با یک تکه پنبه خشک تمیز کنید.

 1. بعد از تعریق حمام کنید

ورزش برای سلامتی بسیار مفید است و علاوه بر گرمای هوا در تابستان به افزایش میزان تعریق نیز کمک می کند تا مقدار عرق افزایش یابد و پس از تعریق ممکن است بقایای نمک روی پوست رسوب کند که باعث مسدود شدن  منافذ پوست و افزایش آکنه می شود.   بنابراین باید بعد از ورزش یا بازگشت به خانه و احساس عرق روی بدن ، حمام ولرم انجام دهید.

 1. قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید

یکی از بدترین عادت هایی که باعث ایجاد آکنه می شود ، دفع نکردن صحیح مواد باقیمانده از آرایش روی پوست قبل از خواب است. خانم ها ممکن است احساس خستگی کنند و بخواهند بعد از یک روز کاری طولانی بخوابند و با غفلت از پاک کردن آرایش از روی پوست ، باعث بسته شدن منافذ پوست  تجمع سبوم در داخل آن و در نهایت منجر به ایجاد آکنه خواهد شد.

 1. از محصولات بدون روغن استفاده کنید

استفاده از مرطوب کننده ها یا  فونداسیون بدون روغن برای پوست های چرب ، به خصوص در آکنه بهترین است. قبل از خرید، مواد آرایشی را نگاه کنید که بروی آنها عبارت فاقد چربی درج شده باشد.

 1. از ابزار آرایش استفاده کنید ، نه از انگشتان دست خود

استفاده از انگشتان برای استفاده از آرایش نه تنها باعث انتقال گرد و غبار از انگشتان به سمت پوست می شود ، بلکه منجر به آلودگی بقیه محصول با خاک می شود ، که منجر به آکنه می شود ، استفاده کنید بنابراین از  یک برس آرایش یا اسفنج یا هر وسیله دیگری برای استفاده از لوازم آرایشی کنید.

 1. صورت را به روش صحیح بشویید

حداقل یک بار در روز استفاده از صابون بدون روغن و ضد باکتری به جلوگیری از تأثیر باکتری ها بر روی پوست و بروز آکنه کمک می کند.

مکان های ظاهر شدن آکنه

 1. ناحیه پیشانی

جوش ها به دلیل برخی از مشکلات گوارشی یا مشکلات مثانه بر روی پیشانی ظاهر می شوند ، بنابراین در این حالت باید با کاهش مصرف نوشابه های مضر و نوشیدنی های کافئین دار و جایگزینی آنها با چای سبز ، بابونه و سایر نوشیدنی های گیاهی به دنبال درمان سیستم گوارش باشیم. ضمن کاهش مصرف شکلات و غذاهای چرب و خوردن غذاهایی که به جذب سموم بدن کمک می کنند. مانند سوپ کلم و سیب ، خواب زود هنگام و به مدت کافی ، نوشیدن مقدار زیادی آب و ورزش هایی که از ایجاد سموم در بدن جلوگیری می کنند و به خلاص شدن از شر چربی ها کمک می کنند.

 1. گوش ها

در صورت بروز آکنه در ناحیه گوش و اطراف آنها ، این نشان دهنده وجود برخی مشکلات در کلیه ها است ، بنابراین آب بیشتری بنوشید و از غذاهایی که حاوی مقدار زیادی نمک هستند خودداری کنید و ترجیح داده می شود جعفری آب پز بنوشید ، که به پاکسازی کلیه کمک می کند.

 1. اطراف چشم

 ظهور جوش در این منطقه به دلیل برخی مشکلات در کبد است بنابراین شما باید بیشتر سبزیجات و میوه ها ، به ویژه کیوی ، توت فرنگی و پرتقال بخورید ، در حالی که زود به خواب می روید ، و سعی کنید تا آنجا که ممکن است ریلکس کنید و از خوردن چربی و قند به مقدار کافی دست بکشید نوشیدن روزانه یک فنجان چای سبز توصیه می شود.  

 1. گونه های پایین

 به دلیل بروز مشکلات در لثه ها و دندان ها ، جوش در ناحیه گونه های تحتانی تشکیل می شوند ، لازم است تمیز بودن دندان ها و لثه ها و سلامت آنها حفظ شود ، و از مسواک و خمیردندان ها استفاده کنید و آنها را سه بار در روز تمیز کنید ، و استفاده از نخ دندان برای از بین بردن باقیمانده مواد غذایی ، در حالی که از نوشابه و غذاهایی که حاوی نسبت زیادی قند هستند خودداری کنید.

 1. ناحیه چانه

 جوش ها به دلیل برخی مشکلات در سیستم تولید مثل و هورمون ها در این منطقه ظاهر می شوند ، بنابراین شما باید بیشتر از سبزیجات و میوه ها استفاده کنید ، برای مدت زمان کمتر از نیم ساعت در روز ورزش کنید ، دم نوش گیاهی بیشتری بنوشید از یک متخصص پوست برای درمان بهره بگیرید.

درمان آکنه برای پوست چرب

 • مکان هایی که جوش ها در آن قرار دارند را با آب لیمو پاک کنید ، سپس آنها را بگذارید تا خشک شوند و آنها را با آب گرم و سپس سرد بشویید. روغن بادام ، آلوئه ورا و روغن انگور را با گلاب به خوبی مخلوط کنید ، سپس آن را روی مکانهایی که غلات وجود دارد قرار دهید و توصیه می شود در استفاده از این مخلوط طبیعی هر روز در شب استقامت داشته باشید.
 • تمیز کردن پوست با آب و صابون به صورت روزانه که باعث می شود پوست از تجمع چربی ها و روغن در منافذ پوست نجات پیدا کند و همچنین فرد به تدریج از آکنه نجات می یابد.
 • نشاسته را با گلاب مخلوط کرده و به مکانهایی که جوش ها قرار دارند بمالید و پس از آغشته شدن صورت با مخلوط ، آن را با آب گرم بشویید.

درمان آکنه برای خشکی پوست

 • مرطوب سازی دائمی پوست ، که با استفاده از مرطوب کننده هایی که برای آکنه طراحی شده از خشک شدن آن جلوگیری می کند تا باعث خشک شدن بیش از حد آن نشود.
 • با استفاده از گوجه فرنگی ، با قرار دادن برش های گوجه فرنگی با تکرار چند هفته روی صورت ، به تسکین آکنه کمک می کند ، زیرا سرشار از ویتامین های مختلف مانند C ، K و E است.
 • استفاده از برش های سیب زمینی در صورت باعث کاهش ظاهر آکنه می شود ، زیرا حاوی ویتامین های C و B است که آسیب های ناشی از آفتاب را نیز کاهش می دهد و به روشن شدن پوست کمک می کند.

 

False 141

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حساب کاربری
یا
یا