ایران دارونت، داروخانه آنلاین

قرص روی، موارد و نحوه مصرف، مزایا و عوارض آن

قرص روی، موارد و نحوه مصرف، مزایا و عوارض آن

روی عنصری معدنی از ریزمواد معدنی اساسی است و در بسیاری از عملکردها یی که در بدن رخ می دهد نقش اساسی بازی میکند،زیرا یک فاکتور اساسی و ضروری برای کار بیش از 300 آنزیم مختلف در بدن است روی در بسیاری از عملکردهای اساسی بدن ، از جمله نقش آن در فرآیندهای متابولیکی مختلف ، در تولید انسولین ، در تولید مواد ژنتیکی (ژنتیکی) و پروتئین ها ، در واکنش های سیستم ایمنی بدن ، در انتقال ویتامین A ، حس چشایی ،ترمیم زخم ، اسپرم سازی  ، رشد طبیعی جنین و غیره نقش دارد.

قرص روی چه فوایدی دارد؟

قرصهای روی باید برای جبران کمبود این ماده معدنی مصرف شود و بسیاری از فواید سلامتی را از جمله: تقویت سیستم ایمنی بدن ، تسریع در ترمیم زخم ، کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب ، درمان آکنه و سایر موارد و از جمله مهمترین مزایای روی:

 1. فواید قرص روی برای زنان

روی یکی از مواد معدنی ضروری است که زنان روزانه برای حفظ سلامتی و زیبایی خود به خصوص در دوران بارداری به آن احتیاج دارند ، زیرا زنان باردار بیش از سایرین به روی احتیاج دارند ، به این دلیل که روی برای رشد و نمو جنین مهم است.

و از آنجا که بسیاری از خانم ها کمبود روی دارند ، پزشک آنها همیشه توصیه می کند مکمل های روی را بطور مرتب مصرف کنند.

همچنین ، زنان پس از یائسگی بیش از سایرین از بیماری های استخوانی رنج می برند ، مانند تراکم کم استخوان ، شکنندگی و ضعف ، بنابراین مصرف قرص روی در این دوره به پیشگیری از این بیماری کمک می کند.

مطالعه ای در گروهی از زنان نشان داد که مصرف مکمل روی به مدت 12 تا 18 ماه به بهبود استخوان های ستون فقرات و مفصل ران کمک میکند.

روی زنان در هر سنی را قادر می سازد تا سلامت و قدرت موهای خود را حفظ کنند و از ریزش آنها جلوگیری می کند.

 1. فواید قرص روی برای آقایان

اهمیت روی برای مردان به همان اندازه زنان مهم است ، زیرا روی به سلولهای بدن کمک می کند تا مواد مغذی را متابولیزه کنند و این به تقویت ایمنی ، تولید پروتئین و DNA مردان کمک می کند.

روی در تولید هورمون تستوسترون نیز بسیار مهم است ، بنابراین سطح روی در بدن بر روند نعوظ در یک مرد تأثیر می گذارد ، بنابراین توصیه می شود برای مردانی که از اختلال نعوظ رنج می برند ، آزمایش انجام دهند تا سطح روی در بدن آنها  اندازه گیری شود.

 1. فواید قرص روی برای قد

روی به افزایش روند رشد و بلندی قد بدن کمک می کند و هرگونه کمبود سطح روی در بدن مانع روند رشد طبیعی می شود و باعث کوتاهی قد می شود.

در یک مطالعه تایلندی بر روی 140 دانش آموز که به مدت 6 ماه روزانه 15 میلی گرم روی به آنها داده می شد ، تعداد زیادی تغییرات مثبت در ساختار بدن و افزایش قابل توجه قد مشاهده شد.

این مطالعه نشان داد كه كودكان گروه روی به طور قابل توجهی نسبت به كودكان گروه كنترل كه از مكمل های روی استفاده نمی كنند ، قد بیشتری افزایش می دهند.

 1. فواید قرص روی برای زنان باردار

مصرف مکمل های روی در دوران بارداری بسیار مهم است ، زیرا زنان باردار باید روزانه به اندازه کافی روی مصرف کنند تا از بسیاری از مشکلات هنگام تولد محافظت کند.

روی از زنان باردار در برابر زایمان زودرس ، عفونت های سیستمیک در رحم و وزن کم هنگام تولد محافظت می کند ، همه این موارد ممکن است منجر به افزایش مرگ و میر نوزادان شود.

همچنین مصرف روزانه مقدار کافی روی برای خانم های باردار توانایی جسمی آنها را افزایش می دهد و سلامتی آنها را افزایش می دهد و این شانس آنها را برای بارداری سالم بدون مشکل افزایش می دهد.

 1. فواید قرص روی برای مو

بسیاری از افراد به دنبال محصولاتی هستند که به آنها کمک می کند تا سلامت و زیبایی موهایشان را تقویت کنند و نمی دانند که کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی در بدن می تواند باعث مشکلات مو مانند: ویتامین A ، ویتامین B ، ویتامین C ، ویتامین D شود. ، ویتامین E ، روی و آهن است.

روی با افزایش کار غدد چربی موجود در فولیکول های مو به ترمیم مشکلات مو و افزایش رشد آن کمک می کند و همچنین به درمان مشکل ریزش مو کمک می کند.

روی در درمان مشکلات پوست سر مانند خارش و شوره سر نقش زیادی دارد ، بنابراین می توانید متوجه شوید که روی ماده اصلی بسیاری از شامپوهای ضد شوره است.

 1. فواید قرص روی برای پوست

شاید بسیاری از افراد نمی دانند که روی با توجه به اینکه ویتامین ها و مواد معدنی دیگر بیشتر شناخته شده اند ، فواید زیادی برای پوست دارد ، اما روی برای حفظ سلامت پوست از نظر داخلی و خارجی بسیار مهم است.

اگرچه روی مانند ویتامین E آنتی اکسیدان نیست ، اما مانند آنتی اکسیدان عمل می کند و از پوست در برابر رادیکال های آزاد که باعث ایجاد چین و چروک می شوند و خطوط سنی را افزایش می دهد ، دفاع می کند.

همچنین ، روی از سلول های سازنده کلاژن در پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب محافظت می کند و این از پوست در برابر سرطان محافظت می کند و روی به تولید سلول های جدید کمک می کند که روند بهبود زخم های پوستی را تسریع می کنند.

روی مشکل التهاب ناشی از تجمع روغن در سلولهای پوست را که منجر به مسدود شدن منافذ و ایجاد جوش و جوش می شود ، کاهش می دهد و روی به کاهش بثورات ، زخم و درد ناشی از آنها کمک می کند.

 1. فواید قرص روی و شربت برای کودکان

روی یک ماده معدنی بسیار ضروری برای کودکان است ، زیرا نه تنها به رشد ، افزایش وزن و قد کمک می کند ، بلکه نقش مهمی در رشد مغز و اندام های تولید مثل آنها دارد.

روی همچنین به تقویت سیستم ایمنی بدن در کودکان کمک می کند و آنها را از بسیاری از مشکلات مانند: ضعف حافظه ، توجه کم ، سرماخوردگی و مشکلات یادگیری محافظت می کند.

 1. فواید قرص روی برای رابطه جنسی

قرص روی برای زندگی جنسی مفید است زیرا در تولید هورمون های اساسی جنسی مانند: تستوسترون ، پرولاکتین و اجزای مایع پروستات نقش دارد.این بدان معنی است که دریافت روزانه مقدار کافی روی ، توانایی جنسی مردان را بهبود می بخشد ، نعوظ را تقویت می کند و انزال زودرس را درمان می کند.

مطالعه سال 2016 در مورد افرادی که از اسیدفولیک و روی استفاده کردند ، نشان داد که توانایی آنها در کنترل انزال بهبود یافته است.

بسیاری از تحقیقات می گویند که مکمل روی به درمان ناتوانی جنسی کمک می کند که بیماران کلیوی را با گذشت زمان رنج می دهد و بسیاری از مطالعات کمبود روی را به طور کلی به بروز اختلال نعوظ در مردان مرتبط می دانند.

 1. فواید قرص روی برای دستگاه گوارش

بدون روی ، سیستم هضم نمی تواند به درستی کار کند ، زیرا روی به بدن کمک می کند غذا را هضم کند و مواد مغذی مهم را جذب کند.

کمبود روی در بدن ممکن است علائمی مانند استفراغ ، حالت تهوع و اسهال ایجاد کند ، بنابراین توصیه می شود قرص های روی یا غذاهای غنی از روی مانند ماست و صدف را به رژیم غذایی روزانه اضافه کنید.

 1. فواید قرص روی برای حس بویایی و چشایی

حس بویایی و چشایی جدایی ناپذیر هستند و یکی از اصلی ترین علائم نشان دهنده کمبود روی در بدن شما ممکن است فقدان توانایی چشایی یا عدم توانایی در بویایی خوب باشد.

بنابراین اگر از مشکلات بویایی و چشایی رنج می برید ، باید یک تجزیه و تحلیل انجام دهید تا متوجه شوید میزان روی در بدن شما چقدر است ، و اگر کمبودی دارید باید غذای غنی از روی یا مکمل های روی را به رژیم روزانه خود اضافه کنید.

 1. فواید قرص روی برای افزایش تمرکز و توجه

در حال حاضر بسیاری از افراد از عدم توانایی در تمرکز کافی رنج می برند ، بنابراین پزشکان به این افراد توصیه می کنند از مکمل های روی استفاده کنند که به تقویت توانایی تمرکز و تمرکز کمک می کند.

 1. فواید قرص روی برای کاهش وزن

روی برای متابولیسم و متابولیسم کربوهیدرات ها ، پروتئین و چربی ها بسیار مهم است و همه اینها به حفظ وزن سالم و ریزش پوند اضافی کمک می کند.

در روز چند قرص روی باید مصرف شود؟

بدن روی اضافی ذخیره نمی کند و فقط به مقدار کمی روی در روز نیاز دارد که می توان آن را از طریق غذا یا مکمل ها به دست آورد.

قرص روی باید با توجه به غلظت آنها ، به میزان یک یا دو قرص در روز مصرف شود ، بنابراین باید دوز روزانه روی را با توجه به سن ، بدانید:

 • تولد تا 6 ماهگی: روزانه 2 میلی گرم روی.
 • 7 ماه تا 3 سال: 3 میلی گرم روی در روز.
 • 4 تا 8 سال: 5 میلی گرم روی روزانه.
 • 9 تا 13 سال: روزانه 8 میلی گرم روی.
 • از 14 تا 18 سال: برای مردان 11 میلی گرم و برای زنان 9 میلی گرم.
 • مردان بزرگسال: 11 میلی گرم در روز.
 • بزرگسالان و زنان: 8 میلی گرم در روز.
 • زنان باردار: 11 تا 12 میلی گرم روی در روز.
 • شیردهی: روزانه 12 تا 13 میلی گرم روی.

چه زمانی بهترین زمان مصرف قرص روی است؟

مواردی وجود دارد که مصرف قرص روی ترجیح داده می شود زیرا اثر آن بیشتر است و یا یک ساعت قبل از غذا یا دو ساعت بعد از غذا است.

اگر مکمل های روی وقتی در این مواقع مصرف می شوند باعث اختلالات گوارشی می شوند ، باید همراه وعده های غذایی مصرف شوند ، اما قبل از انجام این کار به پزشک خود اطلاع دهید.

راه استفاده از قرص روی چیست؟

شما باید مقدار توصیه شده روزانه روی را که پزشک به شما گفته است یا مقدار نوشته شده روی برچسب مکمل را مصرف کنید و نباید دوز را به تنهایی تغییر دهید یا افزایش دهید.

اگر دوز روی خود را فراموش کردید ، به محض یادآوری آن را مصرف کنید ، اما اگر زمان نوبت مصرف نوبت دیگری رسیده است ، دوز فراموش شده را حذف کرده و دوز جدیدی مصرف کنید.

مکمل های روی را باید دور از نور خورشید ، گرما و رطوبت نگهداری کنید و باید در دمای معمولی اتاق نگهداری شوند و دارو نباید دور از دسترس کودکان باشد.

اشکال  مختلف مکمل های روی

قرص روی انواع مختلفی دارد ، بنابراین در انتخاب یکی از قرص های موجود گیج نشوید زیرا هر نوع روی روی سلامتی تأثیر مثبتی دارد:

 • گلوکونات روی: یکی از رایج ترین مکمل های روی ، گلوکونات روی اغلب برای درمان کمبود روی و سرماخوردگی تجویز می شود و به صورت قرص یا اسپری بینی یافت می شود.
 • استات روی: از استات روی برای تسکین علائم سرماخوردگی ، تسریع در روند بهبودی و افزایش مقدار روی در بدن استفاده می شود و استاتها مانند گلوکونات اغلب به شکل قرص یافت می شوند.
 • سولفات روی: سولفات روی برای کمک به کمبود روی تجویز می شود ، دقیقاً مانند همه انواع دیگر روی ، اما نقش مشخصی در کاهش آکنه نیز دارد.
 • روی پیکولینات: این نوع روی بهترین جذب در میان انواع دیگر مکمل های روی  که قبلا ذکر شده است را داراست ، بنابراین توسط بسیاری از پزشکان و متخصصان تغذیه توصیه می شود.
 • اوروتات روی: اوروتات روی یکی از بهترین و محبوب ترین مکمل های روی موجود در بازار است و به درمان سرماخوردگی ، اسهال و درد معده کمک می کند.
 • سیترات روی: سیترات روی به خوبی مانند گلوکونات روی جذب می شود ، اما تلخی آن از گلوکونات کمتر است.

مضرات قرص روی چیست؟

اگرچه هیچ موردی از مسمومیت روی به دلیل مکمل های غنی از روی یا غذاهایی که ممکن است 500 درصد از حد توصیه شده روی روزانه را تأمین کنند ، گزارش نشده است.

با این حال ، مصرف بیش از حد روی به دلیل مصرف چندین نوع مکمل حاوی روی با هم ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند ، از جمله:

 • حالت تهوع
 • استفراغ.
 • اسهال
 • معده درد
 • تب.
 • سرفه کردن.
 • سردرد
 • لرز
 • احساس خستگی.
 • سطح کلسترول خوب را کاهش دهید.
 • کمبود مس در بدن.
 • عفونت های بدن
 • کمبود چشایی
 • قند خون پایین.

مدت زمان درمان با قرص روی چقدر است؟

از مکمل های روی نباید به مدت طولانی استفاده شود ، زیرا باید فقط روزانه قرص های روی را به میزان توصیه شده توسط پزشک یا برچسب روی بسته مکمل به مدت 6 ماه مصرف کنید.

پس از گذشت 6 ماه ، باید از متخصص سوال شود که آیا قرص های روی را دوباره تکرار می کند یا خیر.

پرسش و پاسخ درباره قرص روی

آیا مصرف قرص روی باعث افزایش وزن می شود؟

قرص روی به افرادی که از کمبود روی رنج می برند کمک می کند تا اضافه وزن پیدا کنند ، زیرا کمبود روی منجر به کاهش اشتها و کاهش وزن می شود و برای افراد سالم ، مطالعات تأثیری از مکمل روی بر وزن آنها پیدا نکرده است.

همچنین ، مطالعه ای که در سال 2013 در مجله تغذیه اروپا منتشر شد نشان داد که مکمل روی به افزایش وزن کودکان مبتلا به سرطان خون و آنورکسیا کمک می کند.

آیا قرص های روی قاعدگی را به تأخیر می اندازند؟

نه ، برعکس ، قرص روی به تنظیم چرخه قاعدگی کمک می کند ، و همچنین به جلوگیری از عوارض جانبی بعد از یائسگی کمک می کند ، و تعدادی از تحقیقات می گویند روی به جلوگیری از گرفتگی قاعدگی و درد کمک می کند.

آیا قرص های روی باعث یبوست می شوند؟

مکمل های روی باعث یبوست نمی شوند ، برعکس ، مصرف مکمل های روی به درمان مشکل یبوست کمک می کند و برخی از افراد ممکن است به عنوان عارضه جانبی مصرف مکمل های روی به اسهال مبتلا شوند و راه حل آن مصرف مکمل همراه با غذا است.

آیا قرص روی فشار را افزایش می دهد؟

قرص روی فشار خون را افزایش نمی دهد ، بلکه کمبود روی در بدن است که به فشار خون بالا کمک می کند و باعث ایجاد اختلال در توانایی کلیه در پردازش سدیم می شود.

آیا قرص های روی با سایر داروها تداخل دارند؟

تعامل می تواند بین مکمل های روی و برخی از داروهای دیگر ایجاد شود ، بنابراین اگر داروهای دیگری با قرص های روی استفاده می کنید همیشه باید با پزشک خود مشورت کنید:

 • آنتی بیوتیک ها: روی می تواند توانایی بدن در جذب آنتی بیوتیک را کاهش دهد و در نتیجه توانایی و اثر آنتی بیوتیک را بر روی بدن کاهش می دهد ، بنابراین حداقل یک ساعت پس از مصرف آنتی بیوتیک روی مصرف کنید.
 • داروهای سرطانی: برخی از داروهای درمان سرطان ، مانند سیس پلاتین ، ممکن است با روی بدن تداخل داشته باشند ، زیرا روی می تواند عوارض جانبی سیس پلاتین را افزایش دهد و روی نیز ممکن است مانع اثر بخشی و جذب این دارو شود.
 • داروهای آمیلوراید: از این داروها برای از بین بردن آب اضافی بدن استفاده می شود ، اما این دارو باعث افزایش روی در بدن نیز می شود ، بنابراین مصرف این دارو با مکمل های روی ممکن است باعث شود روی بیش از حد توصیه شده باشد.

 

بهترین مکمل‌های زینک پلاس در بازار

 1. قرص جویدنی زینکوویت ث
 2. کپسول زینک پلاس 10 میلی گرم
 3. قرص یونی زینک
False 142

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حساب کاربری
یا
یا