ایران دارونت، داروخانه آنلاین

چگونه کمبود ویتامین D در بدن خود را کشف کنیم؟ علائم و نشانه ها

چگونه کمبود ویتامین D در بدن خود را کشف کنیم؟ علائم و نشانه ها

کمبود ویتامین D در حال حاضر به یک معضل بهداشتی عمومی و جهانی تبدیل شده است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد ، زیرا یکی از مهمترین ویتامین ها در بدن انسان است.

ویتامین ها از جمله مواد مغذی ضروری در نظر گرفته می شوند ، زیرا بدن شما قادر به تولید آنها نیست یا به میزان کافی برای جلوگیری از عواقب منفی سلامتی یا بیماری ها تولید نمی شود ، بنابراین لازم است ویتامین های بدن خود را از طریق غذا یا مکمل ها تأمین کنید و کشف شده است که ویتامین D برای درمان چندین بیماری ضروری است.

 ویتامین D چیست؟ 

ویتامین D یکی از 4 ویتامین محلول در چربی است (A,D,E,K)   دو نوع ویتامین D ، D2 و D3 وجود دارد. ویتامین D2 از غذاهای غنی شده ، غذاهای گیاهی و مکمل های بدون نسخه تامین می گردد ، در حالی که ویتامین D3 از غذاهایی مانند(ماهی های چرب ، روغن کبد ماهی ، تخم مرغ و کبد) ، مکمل های غذایی ، هنگامی که پوست شما در معرض اشعه ماورالبنفش خورشید قرار دارد ، می توانند به صورت داخلی ساخته شوند.

پیامدهای سلامتی کمبود ویتامین D فراتر از راشیتیسم در کودکان است  .محققان بر پیامدهای کمبود ویتامین D متمرکز شدند و تعداد نگران کننده ای از مشکلات سلامتی به غیر از راشیتیسم را یافتند و این شامل بیماری های استخوانی مانند (پوکی استخوان ، برخی از انواع سرطان ، بیماری های قلبی عروقی ، بیماری های خود ایمنی ، عفونت ها ، بیماری های التهابی روده ، اختلالات ، اختلالات روانشناختی ، اختلالات شناختی ، چاقی و حتی گاهی مرگ) می باشد.

علائم کمبود ویتامین D

پس از ظهور علائم مشابه در بسیاری از افراد در مکانهای جداگانه ، گروهی از تحقیقات انجام شد تا مشخص شود این علائم که در سطور زیر ذکر شده است ناشی از کمبود ویتامین D است که از گذشته به طور چشمگیری شروع به ظاهر شدن می کند. یکی از برجسته ترین علائم کمبود ویتامین D موارد زیر است:

 1. اسکلروز چندگانه

شواهد موجود در تحقیقات نشان می دهد که کمبود ویتامین D خطر ابتلا به مولتیپل اسکلروزیس را افزایش می دهد و فعالیت بیماری را در افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس تغییر می دهد. چندین مطالعه شیوع MS را با ماه تولد مرتبط دانسته اند و همچنین شیوع بالاتر MS در مناطق جغرافیایی. دورتر از خط استوا ، جایی که مردم در معرض نور خورشید هستند  رخ می دهد.

 1. روماتیسم مفصلی

تحقیقات و مطالعات انجام شده بر روی گروهی از افراد نشان داد که داشتن مقادیر کمتری از ویتامین D در بدن به معنی 24.2٪ افزایش خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید است.

 1. اختلالات شناختی

ثابت شده است که ویتامین D در رشد مغز ، تنظیم عملکرد مغز و سلامت سیستم عصبی نقش مهمی دارد و کمبود ویتامین D در بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون ، بیماری آلزایمر ، اسکیزوفرنی ، افسردگی ، اختلالات اضطرابی ، زوال عقل و افراد مسنی که از افت شناختی رنج می برند.

بنابراین ، کمبود ویتامین D با اختلالات شناختی در مبتلایان ارتباط دارد و به همین دلیل توصیه می شود برای افرادی که از علائم مشابه رنج می برند ، آزمایش کمبود ویتامین D انجام دهند.

 1. بیماری های قلب و رگ های خونی

کمبود ویتامین D با افزایش فشار خون بالا ، چربی خون ، بیماری عروق محیطی ، بیماری عروق کرونر ، سکته قلبی ، نارسایی قلبی و سکته مغزی همراه است و ممکن است اثرات ضد التهابی ویتامین D باشد.

 1. بیماری التهابی روده

کمبود ویتامین D منجر به بیماری التهابی روده و مشکلات مربوط به جذب مناسب مواد مغذی در سیستم گوارش می شود ، بنابراین خطر کمبود تغذیه وجود دارد.

 1. چاقی

مطالعه ای روی بیش از 500 بزرگسال نشان داد که کمبود ویتامین D با افزایش توده چربی در ارتباط است ، اما فقط با افرادی که هورمون پاراتیروئید دارند ، نشان می دهد که علت این امر می تواند کنترل این سطح باشد.

 1. بیماری اسکلتی

ویتامین D  30تا 40 درصد جذب کلسیم در رژیم غذایی و 80 درصد فسفر را افزایش می دهد که بدون آن فقط 10 تا 15 درصد کلسیم و 60 درصد فسفر جذب می شود.

ویتامین D جذب کلسیم در روده را افزایش می دهد و سطح کلسیم را در خون حفظ می کند تا استخوان های طبیعی را قادر سازد و از پایین آمدن غیر طبیعی سطح کلسیم در خون جلوگیری می کند که می تواند منجر به کزاز شود.

کمبود ویتامین D منجر به هایپرپاراتیروئیدیسم ثانویه می شود که علاوه بر افزایش متوسط هورمونهای تیروئید باعث افزایش مقاومت به انسولین ، افزایش وزن ، فشار خون بالا و هیپرتروفی بطن چپ می شود ، باعث از بین رفتن استخوان ، پوکی استخوان و افزایش خطر شکستگی می شود.

 1. خستگی مزمن

یکی از رایج ترین علائم کمبود ویتامین D ، احساس خستگی ، خستگی مداوم و سردرد مزمن ، به دلیل سطح پایین ویتامین در خون است ، بنابراین توصیه می شود مکمل های غذایی بخورید و به منابع طبیعی ویتامین D اعتماد کنید. .

 1. افسردگی

افسردگی و خلق و خوی بد وتند نیز نشانه کمبود ویتامین D است ، زیرا بین سطح پایین خون و افسردگی رابطه وجود دارد ، به همین دلیل پزشکان به بیماران مبتلا به افسردگی و نوسانات خلقی توصیه می کنند برای افرادی که از افسردگی فصلی رنج می برند ، دوزهای ویژه مکمل در ماههای سرد مصرف کنند.

 1. ریزش مو

استرس و خستگی یکی از دلایل ریزش مو است و این یکی از رایج ترین علائم کمبود ویتامین D در بدن است و آلوپسی آره آتا یک بیماری خودایمن است که با ریزش شدید مو از ناحیه سر و سایر قسمت های بدن مشخص می شود. ، همراه با راشیتیسم ، بیماری که به دلیل کمبود باعث نرمی استخوان در کودکان می شود. ویتامین Dبسیاری از غذاها و سایر مواد مغذی ممکن است سلامت مو را تحت تأثیر قرار دهند ، بنابراین اگر در حال ریزش مو هستید ، ممکن است برای رشد مو نیاز به خوردن غذاهای غنی از ویتامین D داشته باشید.

منابع ویتامین D

بیش از یک منبع ویتامین D وجود دارد ، از جمله:

 1. مکمل ها

برخی از افراد ممکن است نیاز به مکمل های غذایی داشته باشند ، اما بهتر است قبل از انجام این کار با پزشک صحبت کنید ، زیرا برخی از آنها می توانند اثرات مضر داشته باشند همچنین پزشک در مورد دوز مناسب توصیه می کند.

 1. منابع غذایی ویتامین D:
 • ماهی های روغنی ، مانند ماهی آزاد وسالمون و تن
 • غلات و آب میوه های تقویت شده
 • جگر گاو
 • پنیر
 • قارچ
 • زرده تخم مرغ

غذاهای غنی شده ، از جمله برخی غلات صبحانه ، آب پرتقال ، شیر ، نوشیدنی های سویا و مارگارین

 1. قرار گرفتن در معرض نور طبیعی خورشید

نور خورشید برای تقویت ویتامین D در بدن انسان ضروری و مهم است و علی رغم این ، قرار گرفتن در معرض رض نور خورشید خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد ، بنابراین فرد باید در ساعات اولیه روز قبل از 11 صبح در معرض آفتاب قرار گیرد به صورت روزانه و بدون استفاده از ضد آفتاب برای جلوگیری از رسیدن اشعه مفید به بدن و استفاده بیشتر از آفتاب ، به همین دلیل می توانید از ساعت هشت تا ده صبح آفتاب بگیرید.

در مورد افرادی که از مشکلات پوستی رنج می برند ، برای جلوگیری از اثرات مضر اشعه ماورالبنفش خورشید ، باید قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید با پزشک مشورت کنند.

قرص های ویتامین D

قرص های ویتامین D مکمل های غذایی هستند که به بدن کمک می کنند تا ویتامین را بسازد ، در صورتی که از منابع طبیعی به میزان کافی روزانه به دست نیاید ، قرص های ویتامین D از دو ترکیب دی هیدروکلسترول 7 ساخته می شود و این در چربی های حیوانی یافت می شود ، و ترکیب دوم ، آیرژسترول ، در گیاهان یافت می شود و نور خورشید کار می کند هنگامی که این دو ترکیب به کلکالسیفرول تبدیل می شوند که به ویتامین D معروف است و orgestrol به عنوان ویتامین D2 شناخته می شود ، سپس آنها در کبد و کلیه ها به ویتامین D تبدیل می شوند ،

قرص های ویتامین D در بسیاری موارد استفاده می شود ، از جمله:

 • مواردی که از کمبود ویتامین D در بدن رنج می برند.
 • موارد مبتلا به راشیتیسم.
 • مواردی با کمبود فسفات در خون.
 • موارد کمبود کلسیم.
 • مواردی که از مشکلات استخوانی ناشی از کمبود ویتامین D در بدن رنج می برند.
 • مواردی که به دلیل کمبود ویتامین D از تجمع چربی رنج می برند.
 • موارد تغییرات خلقی و افسردگی فصلی ، به دلیل کمبود ویتامین

قرص های ویتامین D برای همه سنین مجاز است ، از نوزادان شروع می شود ، اما هر کدام دوزهای خاصی دارند که متناسب با هر مورد است ، از جمله:

 • دوز قابل قبول برای نوزادان تا 6 ماه: 10-25 میکروگرم.
 • دوز قابل قبول برای نوزادان 6-12 ماه: 10-38 میکروگرم.
 • دوز قابل قبول برای کودکان از 1 تا 3 سال: 15-63 میکروگرم.
 • دوز قابل قبول برای کودکان از 4 سال تا 8 سال: 15-75 میکروگرم.
 • دوز قابل قبول برای بزرگسالان تا 50 سالگی: 100 میکروگرم.
 • دوز قابل قبول برای بزرگسالان از 51 تا 70 سال: 100 میکروگرم.
 • دوز قابل قبول برای بزرگسالان 71 سال و بالاتر: 100 میکروگرم.

فواید ویتامین D

فواید بسیاری از ویتامین D در بدن وجود دارد ، از جمله موارد زیر:

 1. مقاومت در برابر بیماری:

وجود ویتامین D در بدن به میزان مناسب برای سن و سلامتی فرد برای مقاومت در برابر بیماری ها و کاهش احتمال ابتلا به اسکلروز ، بیماری های قلبی ، سرطان و حتی آنفلوانزا موثر است.

 1. با افسردگی مبارزه کنید

مصرف روزانه ویتامین D در دوزهای مجاز برای فرد ، نقش مهمی در بهبود خلق و خو و جلوگیری از افسردگی فصلی دارد ، که معمولاً با کمبود ویتامین D در بدن همراه است

 1. خطر کمی برای ابتلا به دیابت

از جمله عوارض کمبود ویتامین D در بدن می توان به دیابت نوع 2 ، علاوه بر فیبروز عصبی ، بیماری قلبی ، آسیب به سلول های چشم ، از دست دادن بینایی و نارسایی کلیه اشاره کرد.

چندین مطالعه بهبود عملکرد سلولهای بتا و عملکرد انسولین را با سطح بالاتری از ویتامین D نشان می دهد ، و آنها دریافتند که کسانی که دارای سطح بالاتری از ویتامین D هستند 38٪ خطر کمتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 دارند.

 1. انعطاف پذیری استخوان و بهبود عملکرد عضلات

کلسیم نه تنها برای استخوان ها مهم است ، بلکه ویتامین D نقش مهمی در جذب و کنترل کلسیم در بدن دارد ، زیرا لازم است اطمینان حاصل شود که کلسیم به طور کامل در استخوان ها رسوب می کند و باعث استحکام ، سلامت و فعالیت بیشتر آنها می شود.

علاوه بر این ، کمبود ویتامین D در ورزشکاران نسبتاً شایع است و با ضعف عضلانی و آتروفی سلول عضلانی ، به ویژه آتروفی فیبر عضلانی همراه است.

 1. مو و پوست سالم را ارتقا دهید

ویتامین D یکی از اجزای اساسی چهره و پوست است ، زیرا به کاهش آکنه ، افزایش کشش ، درخشندگی و کاهش چین و چروک پوست کمک می کند.

آنالیز نتایج آزمایش ویتامین D

نتایج آزمایش ویتامین D به عوامل مختلفی از جمله سن ، جنسیت و روشهای آزمایش استفاده شده بستگی دارد و همچنین ممکن است نتایج از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر کمی متفاوت باشد.

سطح ویتامین D  طبق دفتر مکمل های غذایی (ODS) با سطح کلسیفدیول در نانومول در لیتر یا ng / mL اندازه گیری می شود ، نتایج می تواند موارد زیر را نشان دهد:

 • کاهش شدید سطح ویتامین D: اگر کمتر از 30 نانومول در لیتر یا 12 نانوگرم در میلی لیتر باشد.
 • کاهش احتمالی سطح ویتامین D: اگر بین 30 نانومول در لیتر و 50 نانومول در لیتر باشد یا 12 نانوگرم در میلی لیتر و 20 نانوگرم در لیتر باشد.
 • سطح طبیعی ویتامین: بین 50 نانومول در لیتر و 125 نانومول در لیتر یا 20 نانوگرم در میلی لیتر و 50 نانوگرم در میلی لیتر است.
 • افزایش سطح ویتامین D: بالاتر از 125 نانومول در لیتر یا 50 نانوگرم در میلی لیتر است.

قابل ذکر است ، اگر سطح ویتامین D شما کم است ، پزشک ممکن است آزمایش ویژه ای برای بررسی تراکم استخوان را توصیه کند.

درمان کمبود ویتامین D

مقدار ویتامین D مورد نیاز برای اصلاح کمبود، به شدت کمبود و شرایط پزشکی شما بستگی دارد .

علاوه بر مصرف منابع طبیعی ویتامین D ، علاوه بر زمان مصرف ویتامین ، باید مکمل های غذایی نیز وجود داشته باشد که سطح ویتامین D را در بدن افزایش دهد ، زیرا مطالعات نشان داده است که هنگام خوردن آن با معده خالی در عوض یک وعده غذایی حاوی چربی ، میزان جذب ویتامین D بیشتر است ، با نرخ 32٪ در یک وعده غذایی حاوی چربی ، این درصد بین 11٪ -52٪ است.

مکمل های غذایی وجود دارند که می توانند روزانه ، هفتگی یا ماهانه مصرف شوند ، این کار باید با نظارت پزشکی انجام شود و توصیه می شود بعد از 2 تا 3 ماه از مصرف مکمل ، خون را بررسی کنید تا مطمئن شوید که سطح شما بالا می رود.

محدوده طبیعی ویتامین D

کارشناسان طی سالهای گذشته در مورد درصد ویتامین D طبیعی ، نسبت بهینه و درصد کمبود این ویتامین اختلاف نظر داشته اند.

انستیتوی محترم پزشکی بعد از مطالعه ای که در سال 2010 بین 20 نانوگرم در میلی لیتر (نانوگرم در میلی لیتر) انجام شد ، نسبت ویتامین D طبیعی را تأیید کرد و این که هر نسبت کمتر از 20 بیانگر کمبود این ویتامین و هر نسبت بیش از 20 است ، در نظر گرفته می شود یک نسبت طبیعی

در سال 2011 ، انجمن غدد درون ریز گزارشی منتشر کرد مبنی بر این که سطح طبیعی ویتامین D از 30-60 نانوگرم در میلی لیتر و هر درصد زیر آن در کودکان و بزرگسالان کمتر از حد طبیعی تلقی می شود.

در صورت کمبود ویتامین D ، فرد مبتلا برای کمک به افزایش آن نیاز به مکمل های غذایی یا منابع طبیعی حاوی ویتامین D دارد که به شرح زیر است:

مصرف روزانه توصیه شده و ترکیبی ویتامین D به شرح زیر است:

 • نوزادان 0-12 ماه: 400 واحد بین المللی.
 • کودکان 1 تا 18 سال: 600 واحد جهانی.
 • بزرگسالان تا 70 سال: 800 واحد جهانی.
 • زنان باردار و شیرده: 600 واحد جهانی.

تفاوت بین ویتامین D و ویتامین  D3  

هر دو نوع ویتامین D نیاز بدن به ویتامین D. را برآورده می کنند ، اما در برخی از نکات مهم متفاوت هستند که به شرح زیر توضیح می دهیم:

ویتامین D3 را می توان از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید ، به ویژه اشعه ماوراlet بنفش ، بدست آورد ، زیرا پوست می تواند ویتامین D3 را از مجموعه 7 - دهیدروکلسترول (به انگلیسی: 7 - دهیدروکلسترول) تشکیل دهد که در لایه های پوست وجود دارد. در مقابل ، فرآیند مشابهی در گیاهان رخ می دهد ، جایی که ویتامین D2 از ترکیب ارگوسترول تشکیل می شود ، که در روغن های گیاهی یافت می شود.

به نظر می رسد که اثر ویتامین D2 و D3 از نظر افزایش سطح ذخیره ویتامین D در بدن ناهموار است ، زیرا اگرچه هر دو در جریان خون جذب می شوند ، کبد آنها را به طور متفاوتی دریافت می کند ، زیرا کبد ویتامین D2 را به 25- می رساند هیدروکسی ویتامین D2. ، و ویتامین D3 تا 25 - هیدروکسی ویتامین D3 ، و این دو محصول با هم کلسیفدیول نامیده می شوند . با این حال ، طبق نتایج آزمایشات ویتامین D برای افرادی که از مکمل های ویتامین D2 و ویتامین D3 استفاده می کنند ، ویتامین D2 کمتر از ویتامین D3 کلسی فدیول تولید می کند .

 سوالات متداول در مورد ویتامین D و کمبود آن 

  آیا کپسول های ویتامین D باعث افزایش وزن می شوند؟  

هیچ مطالعه علمی در دسترس نیست که نشان دهد مصرف کپسول ویتامین D باعث افزایش وزن می شود ، برعکس ، همانطور که قبلا ذکر شد ، ویتامین D می تواند به کاهش وزن کمک کند.

آیا غذا می تواند کمبود ویتامین D را جبران کند؟

منابع غذایی طبیعی ویتامین D بسیار محدود است ، بنابراین به برخی از مواد غذایی اضافه می شود ، و ممکن است دریافت مقادیر کافی ویتامین D از مواد غذایی ، به ویژه برای گیاهخواران یا کسانی که از عدم تحمل لاکتوز رنج می برند ، دشوار باشد ، با این حال مهم است که بر روی خوردن منابع طبیعی مختلف آن تمرکز کنید. و مکمل های غذایی یکی از بهترین راه ها برای بسیاری از افراد برای دریافت کافی این ویتامین است.

آیا کمبود ویتامین D باعث سرگیجه می شود؟

 کمبود ویتامین D با علائم زیادی همراه است. سرگیجه می تواند علامتی باشد که برخی از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد و کمبود ویتامین D می تواند با افزایش خطر ابتلا به بیماری به نام سرگیجه موضعی پاروکسیسمال خوش خیم همراه باشد. 2012 نشان می دهد که مصرف مکمل های ویتامین D برای افراد مبتلا به BPPV به کاهش حملات مرتبط کمک می کند ، اما این مزیت هنوز به مطالعات بیشتری برای تأیید رابطه بین سطح پایین ویتامین D و این بیماری نیاز دارد.

False 143

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حساب کاربری
یا
یا