ایران دارونت، داروخانه آنلاین

مزایا و معایب واکسن های کرونا (Covid 19)

مزایا و معایب واکسن های کرونا (Covid 19)

 آیا سوالاتی دارید که اکثر مردم جهان در مورد واکسن Covid 19 می پرسند؟ آیا این امید برای پایان دادن به بیماری همه گیر کرونا است؟ مزایای این واکسن ها چیست؟ چه کاستی هایی دارد؟

 این همان چیزی است که ما در این مقاله به شما خواهیم گفت ، این مقاله را دنبال کنید.

   مزایای استفاده از واکسن Covid 19 چیست؟  

 1. این می تواند با ایجاد پاسخ آنتی بادی در بدن بدون ابتلا به COVID-19 از فرد محافظت کند .
 2. از عفونت با کوید 19 محافظت می کند.
 3. می تواند از ابتلا به عارضه جدی یا بیماری شدید در صورت ابتلا به Covid 19 در فردی که آن را مصرف کرده است جلوگیری کند.
 4. این امر به محافظت از افرادی که این واکسن را از ابتلا به عفونت کووید 19 دریافت می کنند ، کمک می کند ، خصوصاً افرادی که در صورت ابتلا به این بیماری در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید هستند.

 واکسن Covid 19 چیست ، مکانیسم عملکرد آنها و مهمترین مزایا و معایب چیست؟  

 

 1.  واکسن "Pfizer-Bionic":  

واکسن "Pfizer-Bionic" به افراد 16 سال به بالا تزریق می شود و مکانیسم واکسن "Pfizer - Bionic" به فن آوری پیام رسان RNA (mRNA) بستگی دارد که باعث می شود سلولهای بدن به پروتئین هایی تبدیل شوند که دارای برجستگی های مشابه ویروس Covid 19 ، بعد از این زمانی است که بدن آنتی بادی تولید می کند.

 واکسن نیاز به دو تزریق دارد که با یک دوره زمانی تا 21 روز از هم جدا شده و اثر واکسن اندکی پس از مصرف دوز اول شروع می شود.

 اثر بخشی واکسن "Pfizer-Biontech" حدود 95٪ در هفته پس از مصرف دوز دوم است ، به این معنی که 95٪ افرادی که این واکسن را دریافت می کنند در برابر بیماری شدید ناشی از ویروس محافظت می شوند.

 معایب واکسن "Pfizer-Bionic":

 • واکسن باید در دمای منفی 70 درجه سانتیگراد نگهداری شود. از آنجا که پیام رسان RNA (mRNA) که به عنوان واکسن موثر در ترکیب با ماده شیمیایی استفاده می شود ، ناپایدار است و می توان آن را فقط 5 روز در یخچال نگهداری کرد ، این امر در روش ذخیره سازی صحیح و حفظ اثربخشی برخی از کشورها با مشکل زیادی مواجه است.
 • ارزش واکسن تقریباً 20 دلار در هر بار تزریق است.

 

 1. واکسن Moderna:

واکسن Moderna به افراد 18 سال به بالا تزریق می شود و مکانیسم واکسن Moderna به RNA پیام رسان (mRNA) بستگی دارد ، زیرا پروتئین (ها) در سطح ویروس Covid-19 وجود دارد. آنها موجودات خاردار هستند و این واکسن به سلول ها دستورالعمل هایی در مورد نحوه تولید کسری بی ضرر از پروتئین (های) می دهد. بعد از واکسیناسیون ، سلول ها شروع به ساختن قسمت های پروتئینی می کنند و آنها را روی سطح سلول ها نشان می دهند و سپس سیستم ایمنی بدن درک می کند که پروتئین خارجی است و بلافاصله شروع به ساختن بدن می کند.

 واکسن Moderna به دو تزریق ، با فاصله 28 روز نیاز دارد و این واکسن تا 94.1٪ موثر است.

 مزایای واکسن مدرنا:

 1. استفاده از واکسن Moderna از نظر ذخیره سازی و حمل آسان است.
 2. برای مدتی که می تواند چندین ماه طول بکشد ، در دمای 20 درجه سانتیگراد زیر صفر موثر و پایدار می ماند.
 3. واکسن Moderna را می توان حدود یك ماه در یخچال های معمولی نگهداری كرد.

 معایب واکسن Moderna:  

مهمترین نقص واکسن مدرنا ترس از تغییر مواد ژنتیکی بدن انسان است ، اما "مارک لیناس" یکی از همکاران عضو گروه اتحاد علمی دانشگاه کرنل ، این را خرافاتی توصیف کرد و توضیح داد که "پروتئین اصلی مورد استفاده در واکسن Moderna پروتئین "نخاعی" ویروس است و می توان آن را به عنوان واکسن در اشکال مختلف مانند ویروس غیرفعال و پروتئین بیان شده در بردار DNA ، RNA یا DNA ، استفاده کرد ، سلول ها این پروتئین را تولید می کنند ، با هدف تحریک پاسخ ایمنی در بدن.

 1.  واکسن AstraZeneca - آکسفورد:  

سازوکار ساخت آن بستگی به فرمول حامل دارد ، یعنی استفاده از ویروس ایمن و تغییر ترکیب آن برای شبیه شدن به ویروس Covid 19 ، بدون هیچ گونه علائم کرونا ، و انتخاب بر روی ویروس انجام شد. ویروس آدنوویروس نامیده می شود ، ویروسی که میمون ها را به سرماخوردگی آلوده می کند ، زیرا ترکیب آن شبیه ویروس کرونا است ، برای اینکه فرد به آن تزریق شود ، سیستم ایمنی بدن آنتی بادی تولید می کند و واکسن به دو تزریق نیاز دارد ، اما نیازی به یک دوره زمانی بین آنها نیست ، و واکسن در طی مرحله اول و دوم واکسن یک واکنش ایمنی قوی نشان داد ، زیرا سلولها پس از 14 شروع به واکنش ایمنی می کنند فقط یک روز پس از واکسیناسیون ، و بدن طی 28 روز آنتی بادی تولید می کند.

 مزایای اصلی واکسن AstraZeneca-Oxford:  

 • عملیات ذخیره سازی و حمل و نقل آسان است و به تجهیزات برودتی بزرگ احتیاج ندارد جایی که می توان آن را در دمای بین (2 تا 8) درجه سانتیگراد ذخیره کرد.
 • قیمت پیش بینی شده برای واکسن آکسفورد تقریباً 3 پوند ، معادل تقریباً 4 دلار آمریکا است.

 

  معایب واکسن AstraZeneca-Oxford:  

یکی از مهمترین نقایص واکسن نقصی است که در حین انجام مطالعه رخ داده است و علاوه بر این که اثربخشی واکسن نیز حاصل شده است ، به دلیل نحوه ارائه واکسن از اعتبار آن کاسته شده است. فقط 70٪ ، و این درصد به عنوان یک مقدار متوسط از دو مطالعه مختلف بالینی در نظر گرفته می شود.

 

 1.  واکسن روسی Sputnik V:  

سازوکار ساخت واکسن Sputnik V روسیه بر اساس فناوری ناقل ویروسی ساخته شده است و واکسن در دو گروه گرفته می شود ، سه هفته از هم جدا می شوند و از جمله علائم احتمالی که پس از دریافت واکسن ظاهر می شود ، ذکر می شود:

 • درد بدن و عضله.
 • ضعف.
 • لرز
 • حالت تهوع تب.
 • 5٪ از کسانی که واکسن دریافت کرده اند دچار گرفتگی بینی یا آبریزش بینی شده اند یا از گلودرد شکایت دارند.
 • حداکثر 1٪ از افراد واکسینه شده ممکن است فشار خون بالا یا ضربان قلب داشته باشند.
 • 7٪ از کسانی که واکسن دریافت کرده اند ممکن است از خارش ، درد ، تورم و قرمزی در محل تزریق رنج ببرند و لازم به ذکر است که در اینجا نیازی به درمان نیست و برای کاهش ناراحتی و تورم نمی توان از داروهای آنتی هیستامین استفاده کرد.
 • علائم ضعف در بدن ممکن است علاوه بر احساس خواب آلودگی ، و درجه حرارت بدن 37 درجه سانتیگراد در روز اول دریافت واکسن ظاهر شود.

 

مزایای واکسن Sputnik

 1. می توان آن را در یخچال معمولی یا در دمای 18- درجه سانتیگراد نگهداری کرد.
 2. اولین میزان موفقیت واکسن 92٪ بود ، در حالی که میزان موفقیت دوم واکسن 95٪ بود و اولین نرخ در روز 28 تزریق واکسن و نرخ دوم در روز 42 تزریق واکسن بدست آمد.

معایب واکسن Sputnik

 • این واکسن توسط افرادی که در طی سی روز گذشته بیماری تنفسی داشته اند ، علاوه بر کسانی که از بیماری های مزمن رنج می برند ، و همچنین زنان باردار و شیرده نمی توانند استفاده کنند.
 • هزینه واکسن برای هر بار تزریق 10 دلار است.
 1.  واکسن Sinovac چینی: 

مکانیسم واکسن چینی Sinovac متکی به استفاده از ذرات ویروس مرده برای قرار دادن سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس بدون ایجاد واکنش خطرناک است.

 مزایای واکسن چینی Sinovac: 

 • می توان آن را در یخچال معمولی ، یعنی در دمای بین (2 تا 8) درجه سانتیگراد نگهداری کرد ، که این امر برای کشورهای در حال توسعه که توانایی ذخیره واکسن را در دماهای بسیار پایین ندارند ، مناسب است.

معایب واکسن چینی Sinovac:

 • یکی از مهمترین معایب واکسن چینی Sinovac این است که هنوز اثربخشی آن مشخص نیست. موسسه Botantan در برزیل ، که یکی از شرکای Sinovac است ، گفت: "انتظار می رود که Sinovac نتایج آزمایشات را قبل از ماه پانزدهم دسامبر منتشر کند .
 1. واکسن سینوفرم چینی:

مکانیسم واکسن چینی Sinopharma به مکانیسم واکسن غیرفعال بستگی دارد ، به این معنی که واکسن حاوی ویروسی است که در آزمایشگاه ایجاد شده و متعاقباً کشته شده است ، و سپس بر روی میمون ها ، جوندگان و خرگوش ها آزمایش می شود ، زیرا هیچ عارضه جانبی وجود ندارد این واکسن در دو دوز مصرف می شود ، و با یک دوره زمانی تخمین زده شده در 28 روز از هم جدا می شود ، زیرا اولین دوز فقط 97٪ محافظت می کند ، در حالی که واکسیناسیون دو دوز میزان محافظت را به 100٪ می رساند.

 مزایای واکسن چینی Sinopharm: 

 1. نتایج پس از بررسی نتایج اولیه آزمایشات مرحله سوم انجام شده توسط شرکت ، 86٪ اثربخشی در برابر آلودگی به ویروس کرونا نشان داد.
 2. در تغییر سرویسی میزان 99٪ از آنتی بادی های اصلاح شده ثبت شده است.
 3. 100٪ به عنوان میزان پیشگیری از موارد متوسط یا شدید بیماری گزارش شده است.
 4. مطالعات نشان داده است که هیچ نگرانی در مورد ایمنی واکسن برای همه گیرندگان وجود ندارد.

 

بنابراین ، خوانندگان گرامی ، ما مهمترین واکسنهای ویروس Covid 19 تاکنون و مزایا و معایب آنها را به شما ارائه داده ایم.

 

False 148

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حساب کاربری
یا
یا