ایران دارونت، داروخانه آنلاین

بهترین زمان مصرف قرص روی

بهترین زمان مصرف قرص روی

روی یکی از مهمترین مواد معدنی است که بدن انسان برای انجام صحیح بسیاری از عملکردها مانند عملکردهای متابولیکی ، ترمیم زخم ، عملکرد سیستم ایمنی بدن و حس بویایی و چشایی به آن نیاز دارد ، اگرچه بدن فقط به مقدار کمی روی نیاز دارد.

با این حال ، بسیاری از افراد هستند که از کمبود روی در بدن خود رنج می برند ، بنابراین برای جبران این کمبود باید مکمل های روی مصرف کنند ، در حالی که مواد مغذی حاوی روی مانند مرغ و گوشت قرمز نیز وجود دارد.

بهترین زمان مصرف قرص روی چیست؟

به طور متوسط ، زنان به 8 میلی گرم روی در روز ، زنان باردار و شیرده به نسبت 14 میلی گرم در روز و مردان نیز باید 11 میلی گرم روی در روز مصرف كنند.

اگر می خواهید موثرترین روی ممکن را بدست آورید ، آن را حداقل یک ساعت قبل از غذا خوردن یا دو ساعت بعد از غذا مصرف کنید ، زیرا بدن در این مواقع توانایی جذب روی بیشتری دارد.

اگر احساس می کنید که با مصرف قرص روی در این مواقع احساس ناراحتی به شما دست می دهد و باعث اختلالات گوارشی می شود ، باید قرص ها را همراه با وعده های غذایی مصرف کنید ، نه قبل یا بعد از آن.

می توانید مکمل های روی را با نوشیدن آب مصرف کنید و باید از مصرف این مکمل با سایر مکمل ها مانند مکمل های کلسیم یا آهن خودداری کنید .

اگر تصمیم به مصرف مکمل روی دارید ، باید آن را با یک مکمل مس مصرف کنید ، زیرا وجود بیش از حد هر یک از آنها در بدن باعث کمبود وجود دیگری می شود ، بنابراین باید آنها را با هم بخورید.

می توانید روزانه حداکثر 40 میلی گرم روی دریافت کنید که طبق مطالعات مختلف مقدار مطمئنی است اما مصرف روزانه بیش از این در مدت زمان طولانی می تواند منجر به عوارض جانبی جدی شود.

قرص روی چه فوایدی دارد؟

مصرف قرص روی به تأمین مقدار توصیه شده روی در بدن کمک می کند و این به ساخت بیش از 300 آنزیم در بدن کمک می کند.

روی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و سلامت مغز نیز مهم است ، بنابراین بسیاری از مطالعات ، از جمله یک مطالعه در سال 2017 ، کشف کرده اند که روی به جلوگیری از آلزایمر ، کاهش شناختی و افسردگی کمک می کند

روی به سرعت ترمیم زخم های بدن کمک می کند ، زیرا غشای سلول را ترمیم می کند ، به رشد سلول ها کمک می کند ، سلامت و شادابی پوست را بازیابی می کند و به ترمیم DNA داخل سلول کمک می کند.

روی برای اشتها و حواس ، به ویژه حس بویایی و چشایی بسیار مهم است ، بنابراین کسانی که از کمبود روی در بدن رنج می برند ، لزوما از ناتوانی در بویایی و چشایی خوب رنج می برند.

روی به جلوگیری از التهاب کمک می کند و این در محافظت از بدن در برابر پیری زودرس و بیماری های مزمن بسیار مهم است و مصرف کافی روی از استرس اکسیداتیو محافظت می کند.

بهترین غذاهای غنی از روی کدامند؟

از طریق غذاهای غنی شده میتوان روی مورد نیاز بدن را تامین کرد ،نباید از خوردن غذاهای غنی از روی غافل شوید:

 • گوشت : گوشت حاوی مقدار زیادی روی ، به خصوص گوشت گاو و گوشت بره است. هر صد گرم گوشت گاو حاوی 4.8 میلی گرم روی است که 44 درصد مقدار روزانه است که باید از روی بدست آید.
 • صدف : صدف غذایی است که بیشترین مقدار روی را تأمین می کند ، زیرا 6 عدد از صدف متوسط 32 میلی گرم روی تأمین می کنند و این نشان دهنده 291 درصد مقدار روزانه مورد نیاز برای به دست آوردن روی است.
 • عدس : عدس و سایر حبوبات مقدار زیادی روی به بدن می رسانند ، زیرا 100 گرم عدس پخته شده تقریباً 12 درصد از مقدار توصیه شده روی روزانه را تأمین می کند.
 • دانه های کنف : دانه های کنف مقدار کافی روی را تأمین می کنند ، بنابراین توصیه می شود آنها را به رژیم روزانه خود اضافه کنید ، زیرا 30 گرم از این دانه ها از 31 تا 43 درصد مقدار توصیه شده روی روزانه را تأمین می کنند. تعداد دیگری از دانه ها نیز وجود دارند که مقدار زیادی روی را تأمین می کنند مانند دانه کنجد و تخمه کدو و این دانه ها را می توان با افزودن آنها بهمراه غذاهای دیگر مانند سوپ یا ماست مورد استفاده قرار داد.
 • آجیل : آجیل فواید زیادی برای بدن دارد اما یکی از مهمترین مزایای آن این است که مقدار زیادی روی به ویژه بادام زمینی ، بادام هندی ، بادام و آجیل کاج برای بدن فراهم می کند. به عنوان مثال ، 28 گرم بادام هندی 15 درصد از مصرف روزانه روی را تأمین می کند.
 • فرآورده های لبنی : شیر ، پنیر و ماست از منابع و فرآورده های لبنی که مقدار مناسبی روی را تأمین می کنند ، به عنوان مثال ، هر 100 گرم پنیر چدار 28 درصد از مقدار توصیه شده روی روزانه را تأمین می کند.
 • تخم مرغ : اگرچه تخم مرغ ، در مقایسه با سایر غذاها ، مقدار متوسط روی را تأمین می کند ، اما یکی از مهمترین غذاهای غنی از پروتئین است و تخم مرغ بزرگ حدود 5 درصد از نیاز روزانه روی را تأمین می کند.
 • شکلات سیاه : شکلات سیاه یا سیاه مقدار زیادی روی را تأمین می کند ، زیرا هر 100 گرم شکلات تلخ 30 درصد از مقدار روزانه احتمالی روی را تأمین می کند ، اما شکلات کالری زیادی را نیز تأمین می کند ، بنابراین برای به دست آوردن آن نباید کاملاً به آن اعتماد کنید. روی.

 

در روز چند قرص روی باید مصرف کرد؟

بعضی از افراد بسته به نوع روی در مکمل مصرفی ، دوزهای مناسب روی را اشتباه می گیرند و همین امر باعث می شود که قرص های کمتر یا بیشتر از مقدار مورد نیاز و توصیه شده مصرف کنند.

برای محاسبه اینکه چند قرص از مکمل روی مصرف می شود ، ابتدا باید میزان مصرف روزانه روی را به میلی گرم برای مردان و زنان بشناسید.

 1. مردان 9 تا 13 ساله باید 8 میلی گرم روی در روز مصرف کنند ، در حالی که مردان از 14 سال به بالا باید 11 میلی گرم روی در روز مصرف کنند.
 2. زنان باید 8 میلی گرم روی در روز و زنان باردار و شیرده 12 تا 13 میلی گرم روی در روز مصرف كنند.

برای تعیین تعداد قرص های مصرفی از مکمل های روی ، باید مقدار عنصر خالص روی موجود در هر شکل روی را در مکمل های مختلف توضیح دهیم ، به شرح زیر:

 • استات روی 30 درصد روی عنصری خالص را تأمین می کند ، به این معنی که 20 میلی گرم استات روی 6 میلی گرم روی خالص را تأمین می کند.
 • گلوکونات روی 14.3 درصد روی عنصری خالص تأمین می کند ، به این معنی که 25 میلی گرم گلوکونات روی 3.5 میلی گرم روی خالص تأمین می کند.
 • سولفات روی 23 درصد روی عنصری خالص را تأمین می کند ، به این معنی که 55 میلی گرم سولفات روی 12.5 میلی گرم روی خالص تأمین می کند.
 • اکسید روی 80 درصد روی عنصری خالص را تأمین می کند ، به این معنی که 100 میلی گرم اکسید روی 80 میلی گرم روی خالص را تأمین می کند.
 • پیکولینات روی 20 درصد روی عنصری خالص را تأمین می کند ، به این معنی که 100 میلی گرم پیکولینات روی 20 میلی گرم روی خالص را تأمین می کند.
 • آسکوربات روی 15 درصد روی عنصری خالص را تأمین می کند ، به این معنی که 100 میلی گرم آسکوربات روی 15 درصد روی خالص را تأمین می کند.
 • کلرید روی 48 درصد روی عنصری خالص تأمین می کند ، به این معنی که 100 میلی گرم کلرید روی 48 میلی گرم روی خالص تأمین می کند.
 • گلیسینات روی 25 درصد روی عنصری خالص را تأمین می کند ، به این معنی که 100 میلی گرم گلیسینات روی 25 میلی گرم روی خالص را تأمین می کند.
 • سیترات روی 31 درصد روی عنصری خالص را تأمین می کند ، به این معنی که 100 میلی گرم سیترات روی 31 میلی گرم روی خالص را تأمین می کند.
 • کربنات روی 52 درصد روی عنصری خالص را تأمین می کند ، به این معنی که 100 میلی گرم کربنات روی 52 میلی گرم روی خالص را تأمین می کند.

روی چه زمانی تأثیر می گذارد؟

مدت زمان لازم برای دیدن بهبود سلامت از مصرف مکمل روی بسته به هدف مصرف مکمل متفاوت است ، زیرا به دلیل کمبود روی در بدن شما حدود یک ماه طول می کشد تا شاهد بهبودی در سلامتی بدن باشید.

در حالی که ممکن است برای درمان تعدادی از بیماری های صعب العلاج مانند تخریب ماکولا بیش از دو ماه تا چند سال طول بکشد.

علائم کمبود روی در بدن چیست؟

کمبود روی در بدن می تواند به دلیل نخوردن غذای کافی حاوی روی ، یا به دلیل جذب ضعیف روی یا بیماری های مزمن مانند دیابت ، سرطان ، بیماری کبد یا بیماری سلول داسی شکل باشد.

علائم کمبود روی در بدن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بی اشتهایی
 • بهبودی آهسته زخم.
 • آکنه و سایر بیماری های پوستی مانند اگزما.
 • کم خونی
 • احساس طعم عجیب در دهان.
 • بوی غیر طبیعی ببویید.
 • رشد کند
 • افسردگی.
 • اسهال داشته باشید.
 • ریزش مو.
 • زایمان مشکل برای زنان باردار.

علائم اضافی روی در بدن چیست؟

اگرچه دریافت مقدار کافی روی فواید زیادی برای سلامتی دارد ، اما مصرف زیاد آن می تواند عوارض جانبی زیادی در نتیجه اصطلاحاً "سمیت روی" داشته باشد.

این علائم از جمله: احساس استفراغ و حالت تهوع ، عدم تمایل به غذا خوردن ، احساس درد در معده ، سردرد و اسهال ، کمبود مس در بدن است زیرا مقدار زیاد روی مانع جذب مس می شود.

False 155

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حساب کاربری
یا
یا